נגישות

קידום אתרים - שרת אחסון

אתמול הייתי בחופש, על הבוקר מוקדם אני מקבל טלפון מחברת האחסון "יש תקלה שגורמת לשרת ליפול כל 10-15 דקות ומבדיקה שעשינו המקור הוא בקוד האתר ולא בהדרות השרת", מיד קמתי מהמיטה, ניגשתי למחשב וסידרתי את הבעיה, היה קל לי למצוא אותה כי לילה לפני עשיתי עדכון וידעתי מה עדכנתי.

מה זה שרת ?
שרת הוא מחשב, ככל מחשב שיש לכולנו בבית. יש לו מערכת הפעלה כמו שלנו יש ווינדוס (ברוב המקרים). ההבדל בין שרת לבין מחשב רגיל, הוא בדרך ככל כי החומרה של שרת היא יותר מושקעת ממחשב ביתי (תלוי איזה מחשב יש לכם) ומערכת ההפעלה היא בגרסה מיוחדת של ווינדוס לשרתים, כלומר windows server וגם לזה יש גרסאות כמו גרסאות ווינדוס השונות.

מה זה שרת אחסון ?

שרת אחסון, זה אותו מחשב שהסברתי עליו למעלה, רק שמותקנת עליו גם הרצה של רכיבי שרת אחסון, הכוונה אם זה ב windows למשל ל- IIS, אבל למען הפשטות כי מה שאני כותב כאן מיועד לכל סוג קהל ולא רק קהל טכני, הוא ששרת אחסון הוא שרת שיודע "להאזין" לפניות אליו כך שהוא יודע לנתב כל פניה למיקום הנכון. למשל בשרת של אתר זה יש הרבה אתרים, אבל השרת יודע שאם מגיעים אליו דרך דומיין awd.co.il אז הוא מנתב את הפנייה לתיקיה במחשב ובתיקיה זאת יש את הקבצים של האתר.

סוגי אירוח אתרים בשרת

יש כל מיני סוגים של אירוח שרתים והכוונה בעיקר לשירות שאתם מקבלים מחברת האחסון, כלומר מה הם עושים בשבילכם ומה אתם צריכים לעשות בעצמכם.

מלבד זאת יש פערים בגודל של שטח דיסק וזיכרון ורוחב פס. מספר ליבות מעבד של השרת וכדומה.

יש גם אופציה של מכונה וירטואלית בשרת, הכוונה שזה אותו מחשב שהוא שרת, אבל הוא מחולק למספר מכונות כאלו ובפשטות, יש כאילו מספר ווינדוס שונים שמופעלים ולכם כשאתם נכנסים, אתם רואים את זה ממש כאילו המחשב כולו שלכם, כשבפועל יש עוד מכונות על השרת, זה נחשב ליותר טוב מאשר אחסון רגיל למי שיודע וצורך אתר או אתרים גדולים.

מלבד זאת, יש גם שרת ייעודי, כלומר כל השרת שלכם, זה גם עולה בהתאם.
למען הכנות כאן זה מכונה ווירטואלית, כלומר VPS.

איך השרת יודע איזה קובץ להפעיל לאתר ?

ע"פ הגדרה, כלומר יכול להיות אתר אינטרנט בתוך תיקיה, בתיקיה זאת יכולים להיות הרבה קבצים כמו index.aspx, default.aspx, index.htm, index.html והקובץ שיופעל הוא הקובץ שהשרת הגדיר כאשר נכנסים לאתר awd.co.il אלא אם יש פנייה ישירה כמו awd.co.il/index.htm או במקרה של ניתוב כתובות לקבצים routing, אבל זה כבר עושים בדרך כלל בתוך האתר עצמו ולא ברמת השרת, פשוט להגדרה של השרת לדעת לקבל פניות כמו /https://awd.co.il/organic-promotion בלי הפניה לקובץ מסוים.

הגדרות שרת ומהירות שרת
בהיבט של קידום אתרים יש כל מיני הגדרות שצריכות להיעשות ברמת שרת ובהרבה מקרים נעשית כבר ע"י חברת האחסון שהשרת נמצא אצלה כדי להשיג מהירות טעינת אתר גבוהה. כמו gzip שזה מכווץ קבצים בשרת לפני שזה עובר לדפדפן של הלקוח ואז הדפדפן של הלקוח מקבל את המידע מכווץ, זה משמעותי מאוד, כי מה שגורם לאיטיות בטעינת דף הוא מהירות העברת הנתונים ברשת בין שרת האחסון לבין הדפדפן של הלקוח ופעולות של כיווץ הן פעולות שלא עולות כמעט בזמן בגדלים כאלו לעומת העברת המידע דרך הרשת. עוד בנוסף יש אופציות של minify של html ושל קבצי סגנון עיצוב css ושל js. כלומר העלמת הערות, טאבים, רווחים וכדומה.

שרתים בענן ?

שרתים בענן הכוונה שיש מספר שרתים שמחוברים ביניהם ומספקים שירותים. כמו שירותי אחסון, שירותי גיבוי קבצים ועוד. הם גם מספקים שירותי אירוח אתרים. באופן כללי לגבי שרת וגם לגבי שרתים בענן, הם יכולים להיות בארץ, אבל יכולים להיות גם בחו"ל, אני חושב שעדיף שהשרת יהיה בארץ עבור אתר שמיועד לקהל הישראלי וזה באופן חד-משמעי, זה אמור לצרוך פחות זמן טעינה של השרת כי יש פחות הפניות והעברת מידע בין שרתים ברשת בין פנייה לדומיין ולכתובת ועד לקבל המידע המיועד לדפדפן המשתמש בחזרה.

תחרות לא הוגנת
התחרות לבעלי אתר שרוצה לקדמו בגוגל עם חברות קידום האתרים
קידום אתרים - תולעים באינטרנט
תולעים באינטרנט
איך נאסף תוכן בWeb ואיך גוגל עושים זאת
קידום אמיתי
ללא התחשבות במנועי החיפוש, רוצים להביא לקוחות לאתר
תוכן לא איכותי
תעשייה שלמה בעולם האינטרנט מושתתת על כתיבת תוכן בתשלום.
קידום אתרים - לקוחה
אתרי לקוח
מהם אתרי לקוח ולמה הם טובים יותר ?
כלי לזיהוי דומיינים פנויים
איך ניתן לבדוק אם דומיינים פנויים כדי שנוכל לרכוש אותם ?
קידום אתרים - ראש טכנולוגי
תחום האתר בעבר
האתר אינטרנט בעבר? חשוב לקידום היום!
לשלם עבור קישורים
גוגל אוסרים על שימוש בזה לקידום בגוגל, אבל יש חריגים!
קידום אתרים - קופסא ריקה
לא מספיק תוכן
יש עסקים המשוכנעים ששורות בודדות יספיקו
דומיינים - שמות מתחם
מזה דומיין ןבעברית שם מתחם, איפה קונים, איך מגדירים, עלות ?
קישורים - לינקים
איך יוצרים ומכניסים קישורים, מזה קישור ואיך הוא בנוי ?
מהירות טעינת אתר אינטרנט
הערכת מהירות אתר אינטרנט, איך משפרים, מה החשיבות?
קידום אתרים - שרת אינטרנט
שרת אינטרנט
הסברים לגבי הייצור הזה - שרת אחסון.
קידום אתרים בזול קופת חיסכון
קידום אתרים בזול
נושא תמוהה בהנחת היסוד הבסיסית